Obec Račetice
ObecRačetice

Znak a vlajka obce Račetice

Na  jednání zastupitelstva obce  ze dne 14.2.2011  bylo rozhodnuto o podobě znaku a vlajky obce Račetice.

Byl vybrán obecní znak „návrh č.4“ a vlajka „návrh č.4/2“, jejichž výběr podpořili shodně všichni zastupitelé a pro který jste v anketě s převahou hlasovali, vám zde nyní  představujeme.

Znak

Černo-modře vpravo polcený štít. Vpravo zlaté břevno s červenou Znak č.4růží, podložené zlatou berlou, vlevo zlatý rak převýšený hraběcí hodnostní korunou. Černé pole se zlatým břevnem, ukazuje k pražskému biskupství, se kterým jsou spojeny nejstarší dějiny obce. Berla může být vyložena jako figura spojitelná s opatem plaského kláštera, který byl nejstarším známým vlastníkem vsi, stejně jako s pražskými biskupy, včetně sv. Vojtěcha, který je zde připomínán červenou růží. Rak je mluvícím znamením se vztahem ke jménu obce. Zlatý rak v modrém poli má oporu v tinkturách rodového erbu hrabat z Thunu, vlastníků obce více jak dvě století. Tento vztah umocňuje i hodnostní hraběcí koruna nad rakem.

Vlajka

List tvoří dva pruhy, černý, široký čtvrtinu délky listu, a modrý. Vlajka č.4/2V černém pruhu žlutá berla, přes kterou uprostřed žlutý vodorovný pruh s červenou růží, široký třetinu šířky listu. Uprostřed listu žlutý rak převýšený hodnostní hraběcí korunou. Vlajka opakuje podobu znaku.

Všechny návrhy znaků i vlajek jsou tvořeny na základně příslušných oborových pravidel, zásad a usancí. Volba kteréhokoliv z nichje volbou dobrou.

Obecní úřad

Naše projekty realizujeme s podporou

IROP

MMR